FANDOM


Woody Harrelson (ur. 23 lipca 1961 r. w Midland) − amerykański aktor telewizyjny i filmowy, laureat nagrody Emmy. W Igrzyskach Śmierci wciela się w postać Haymitcha Abernathy'ego.

Biografia Edytuj

Harrelson pochodzi z rozbitej rodziny − jego ojciec został skazany za zabójstwo. Ukończył Lebanon High School, następnie studiował w Hanover College literaturę angielską oraz sztukę teatralną. Po otrzymaniu dyplomu wyjechał do Nowego Jorku, gdzie otrzymał rolę w Biloxi Blues.

Popularność przyniosła mu rola barmana w serialu komediowym Zdrówko. W kinie debiutował w połowie lat 80. jednak aktorem znanym i cenionym stał się dopiero na początku lat 90., dzięki rolom w Biali nie potrafią skakać, Niemoralnej propozycji oraz Urodzonych mordercach. Uznanie przyniosła mu zwłaszcza kreacja w tym ostatnim filmie, kontrowersyjnym dziele Olivera Stone'a. Zagrał w nim Mickeya Knoxa, psychopatycznego mordercę przemierzającego wraz z ukochaną amerykańskie południe i stającego się bohaterem telewizyjnych newsów.

Za rolę Larry'ego Flynta w filmie Miloša Formana zdobył w 1997 nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. W roku 2010 został nominowany do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie The Messenger.

Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Linki zewnętrzneEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.