Igrzyska Śmierci Wiki
Advertisement

Chodzi o to, że... chce umrzeć taki, jaki jestem naprawdę. Gdy przyjdzie co do czego, będę zabijał, jak wszyscy. Nie odejdę bez walki. Po prostu usiłuję znaleźć sposób na to, że jestem kimś więcej niż zaledwie pionkiem w ich Igrzyskach.

—Peeta do Katniss

Peeta Mellark − syn piekarza z Dystryktu Dwunastego i jeden z głównych bohaterów trylogii Igrzyska Śmierci, współzwycięzca 74. Igrzysk Głodowych. Zakochany w Katniss, choć nigdy przedtem nie wyznał jej swojej miłości. Podczas igrzysk wiele razy uratował swojej ukochanej życie, nieraz ryzykując własne. Jest życzliwy i charyzmatyczny, posiada dar przekonywania ludzi i szybko sobie ich zjednuje. Pod koniec Ćwierćwiecza Poskromienia został porwany przez Kapitol, gdzie zostaje torturowany psychicznie, a jego wspomnienia zostają zmodyfikowane do tego stopnia, że zaczyna uważać Katniss za wroga, lecz udaje mu się odzyskać pamięć. Ostatecznie, Katniss, uświadomiona, że jednak go kocha, a za kilkanaście lat rodzi mu dwoje dzieci.

Biografia

Wcześniejsze lata

Peeta wraz z dwoma braćmi wychował się w handlowej dzielnicy Dystryktu Dwunastego i już jako dzieciak podkochiwał się w Katniss Everdeen. Pierwszego dnia w szkole jego ojciec wskazał ją, mówiąc mu, że chciał poślubić jej matkę, ale ona wyszła za górnika. Peeta był zdezorientowany − nie wiedział, dlaczego matka Katniss nie wybrała jego ojca, ale pan Mellark wyjaśnił, że kiedy ojciec Katniss śpiewał, kosogłosy milkły, by go słuchać. Kiedy Katniss śpiewała piosenkę dla klasy, Peeta zdał sobie sprawę, że jest w niej zakochany. Często ją obserwował, ale Katniss udawała, że tego nie widzi.

Chłopiec z chlebem.jpg

Niedługo po wybuchu kopalni, który rozerwał na strzępy ojca dziewczyny, zobaczył ją przymierającą z głodu na swoim podwórku. Specjalnie przypalił dwa bochenki chleba, zdając sobie sprawę, że matka spuści mu za to lanie. Rzucił jej chleb, najpewniej ratując tym gestem życie Katniss i jej rodzinie. Wylosowany wraz z nią do igrzysk postawił sobie za cel ochronę jej życia.

Igrzyska Śmierci

Peeta podczas dożynek.

To oznacza, że dobry Peeta Mellark, chłopak, który podarował mi chleb, będzie za wszelką cenę starał się mnie zabić.

Katniss Everdeen, Igrzyska Śmierci

Peeta zostaje wylosowany podczas dożynek aby reprezentować Dystrykt Dwunasty w czasie 74. Igrzysk Głodowych. Katniss rozpoznaje go od razu, wiedząc, że jest chłopcem, który pięć lat temu podarował jej celowo spalony chleb, by mogła nakarmić rodzinę.

W Kapitolu poznaje swoją stylistkę, która dopasowuje mu kostium do Katniss. Dzięki temu podczas Parady Trybutów przyciągają zainteresowanie kapitolińczyków, gdy okazuje się, że peleryna w ich kostiumie płonie.

W czasie szkolenia, na polecenie Haymitcha, trzyma się blisko Katniss. Peeta starał się sprawić wrażenie, że są przyjaciółmi, i zachęcał ją, aby śmiała się w odpowiednim momencie. Podczas kolacji prosi o oddzielne szkolenie, a za pokaz indywidualny dostaje 8 punktów.

Wywiad z Peetą

W czasie wywiadu z Caesarem Peeta porównuje trybutów do pieczywa z ich dystryktów, opowiada anegdotę o niebezpieczeństwie związanym z korzystania z kapitolińskich pryszniców, a na koniec wyznaje, że jest zakochany w Katniss, przez co zostają okrzyknięci Nieszczęśliwymi kochankami z Dystryktu Dwunastego. Jego ukochana, zdenerwowana takim obrotem spraw, popycha go, przez co Peeta wpada na wazon i kaleczy sobie ręce, co skutkuje tym, że na arenie ma zabandażowane dłonie.

Noc przed igrzyskami, z powodu bezsenności główna bohaterka zauważa Peetę na dachu. Zwierza się jej, że jeśli umrze, chce zostać sobą. Podczas Igrzysk bierze udział w rzezi i dołącza do sojuszu zawodowców. Wiedział, że polują na Katniss, przez co byli przekonani, że poprowadzi ich do niej, on jednak, wręcz przeciwnie, próbuje nie dopuścić do tego spotkania.

Udaje im się zapędzić Katniss na drzewo: po nieudanym strzale Glimmer, Peeta sugeruje, aby przeczekali aż sama będzie musiała zejść z drzewa. Po przepiłowaniu gałęzi z gniazdem os gończych, zawodowcy uciekają, chcą uniknąć ich ataku. Peeta wraca i znajduje Katniss, kiedy zabiera łuk i strzały Glimmer. Krzyczy, by uciekała, a gdy w końcu to robi, przybiegaCato, poważnie raniąc chłopaka w udo.

Katniss znajduje peete.jpg

Peeta postanowił się zakamuflować obok strumienia, by mieć łatwy dostęp do wody, gdzie znajduje go Katniss, która potem zaczyna się nim opiekować. Niedługo później, po zapowiedzianej przez Claudiusa Templesmitha, uczcie, Katniss usypia Peetę środkiem przysłanym od mentora i przynosi mu lek, który wstrzykuje mu w ranę i omdlewa z powodu utraty własnej krwi.

Pozostają w jaskini podczas burzy, w której umiera Thresh, prawdopodobnie z rąk Cato. Wykorzystują ten czas na beztroski flirt, a gdy ulewa się kończy, wychodzą z kryjówki w celu upolowania jedzenia. Katniss jest sfrustrowana przez hałas, jaki wydaje Peeta i ma wrażenie, że specjalnie wchodzi na każdą napotkaną gałązkę. Decydują się rozdzielić, ustalając między sobą gwizd, który oznajmia bezpieczeństwo. Niedługo później gwiżdże i zaniepokojona brakiem sygnału wraca do chłopaka. Zauważa zebrane jagody, które są śmiertelnie niebezpieczne − beszta go, po czym znajdują wychudzone i martwe ciało Liszki, która ukradła owoce.

Cato duszący Peetę

Na arenie pozostały trzy osoby, co oznacza finał. Organizatorzy wysuszyli wszystkie źródła wody, zmuszając trybutów by udali się do Rogu. Zsyłają na nich zmiechy, przez co wydostają się na polankę i wdrapują na śliską konstrukcję. Cato ma założony pancerz, przez co odbijają się od niego strzały Katniss. Gdy wdrapuje się na róg, chwyta Peetę i trzyma go w objęciach, lekko podduszając. Dziewczyna wie, że gdyby trafiła w niego, ten spadłby razem z Peetą w paszcze zmiechów. Nie wie co robić, więc Peeta rysuje swoją krwią x na ręce zawodowca, by strzelała tam. Przebija strzałą rękę Catona, przez co spada i zostaje rozszarpywany przez zmiechy. Kiedy Katniss i Peeta zaczęli wierzyć, że wygrali, Claudius oznajmia, że zasada została odwołana i tylko jeden trybut może wygrać. Peeta każe Katniss się zabić, ale ona odmawia i wyciąga łykołaki − zdaje sobie sprawę, że Kapitol wolałaby dwóch zwycięzców niż żadnego. Są zdecydowani popełnić samobójstwo, kiedy komentator oznajmia, że oboje wygrali igrzyska.

Peeta udzielający wywiadu z Katniss po zwyciężeniu igrzysk.

W wywiadzie z Caesarem para ponownie udaje do siebie szaleńczą miłość. W pociągu Katniss wyjawia mu, że tylko udawała, pozostawiając go ze złamanym sercem.

W Pierścieniu Ognia

Gdy kamery ostatecznie opuszczają Dystrykt Dwunasty, Katniss i Peeta utrzymują do siebie dystans. W zasadzie pół roku spędzają ignorując się wzajemnie. W pociągu, gdy Katniss traci panowanie i zachowuje się niegrzecznie wobec Effie, Peeta uspokaja ją i sugeruje, aby byli chociaż przyjaciółmi.

W nocy Katniss często nawiedzają koszmary, budzi się z krzykiem. Peeta wtedy uspokaja Katniss, trzymając ją w ramionach, aż zaśnie. To powtarza się rutynowo.

Tournee w Dystrykcie 3

Po przybyciu do Dystryktu Jedenastego, Peeta przemawia również za Katniss, chcąc ofiarować rodzinom Rue i Thresha, co miesiąc, część swojej wygranej do końca życia. Kierują się w stronę Pałacu Sprawiedliwości, ale Katniss zawraca, ponieważ zapomniała kwiatów − zauważa jak Strażnicy Pokoju pakują mu kulę w głowe mężczyzny, który jako pierwszy zagwizdał melodię Rue. Peeta jest w w szoku, gdy Katniss i Haymitch wyjaśniają, że prezydent Snow nie wierzy w ich miłość i nie zbagatelizowali buntu, tylko bardziej go podsycili. Jest zły, że go nikt o tym nie poinformował i oznajmia, że też ma rodzinę, którą musi ratować. Tournee kończy się w rezydencji prezydenta.

Peeta broni Katniss, gdy ta dostaje batem od nowego Głównego Strażnika Pokoju, ówcześnie zgadzając na ucieczkę.

Dożynki(75)-D12.jpg

Kiedy przychodzi czas na 75. Igrzyska Głodowe, znane też jako III Ćwierćwiecze Poskromienia, Katniss i Peeta mają stać się mentorami dla dwóch nowych trybutów. Nigdy nimi nie zostają − prezydent Snow informuje, że zawodnicy zostaną wylosowani z puli żyjących zwycięzców. Dwunastka posiada tylko trzech, więc jest nieuniknione, iż Katniss wróci na arenę, a Peeta ustala z Haymitchem, że on pójdzie na igrzyska. Kiedy Katniss się opiła, pozbawia ich jakiegokolwiek dostępu do alkoholu.

Podczas dożynek zgłasza się za Haymitcha. W pociągu Katniss nie może spać, krząta się, aż w końcu natrafia na Peetę oglądającego igrzyska większości triumfatorów, którzy zostali wylosowani. Oboje decydują obejrzeć turniej, w którym zwyciężył Haymitch. Uczą się genialnej strategii mentora, który wykorzystał pole siłowe przeciw dziewczynie z Jedynki − siekiera odbiła się od pola siłowego i rozłupała jej czaszkę.

W trakcie Ceremonii Otwarcia on i Katniss po raz kolejny są ubrani w ogniste stroje − Cinna i Portia uzyskali ten efekt dzięki godzinnemu wpatrywaniu się w ogień. Po paradzie Haymitch przedstawia im swoich przyjaciół, Seeder i Chaffa.

W czasie treningu szukają sojuszników, ale ostatecznie żadne nie chce innych, z wyjątkiem siebie.

Kiedy przychodzi czas ich prywatnego występu przed organizatorami, nie planują tego, co zrobią. Peeta postanawia namalować martwą Rue otuloną polnymi kwiatami, a Katniss wiesza kukłę z napisem Seneca Crane. Oboje dostają najwyższą ocenę za szkolenie.

W czasie wywiadu z Caesarem, chłopak zaskakuje publikę oznajmiając, że już ożenił się z Katniss i jest ona w ciąży.

Wywiad z Peetą.

Arena okazuję się dżunglą, a jedynym dotarciem do Rogu jest dopłynięcie do ścieżki, która prowadzi do wysepki z Rogiem. Każde podium jest umieszczane na wodzie. Peeta nie umie pływać, więc Finnick (którego Katniss przyjęła do drużyny po pokazaniu złotej bransoletki) przyprowadza go na brzeg.

Katniss wciąż poddaje wątpliwości zaufanie Finnicka, gdy Peeta nieświadomie wchodzi na pole siłowe i pada nieprzytomny. Katniss w histerii uważa, że Finnick, który odepchnął ją, próbuje go skrzywdzić, aż w końcu zauważa, że mężczyzna wykonuje mu sztuczne oddychanie, przywracając go do życia. Słaby, ale gotowy chodzić, Peeta porusza się powoli, dopóki nie decydują się rozbić obozu.

Sojusz musi znaleźć słodką wodę, ale jak na razie nie znajdują jej śladu. Otrzymują sączek od sponsorów, co pozwala im uwolnienie wody z drzewa. Katniss czuwa pierwszą noc, dopóki nie informuje reszty o zbliżaniu się trującej mgły, co powoduje powstanie oparzeń i paraliżu. Peeta, z powodu osłabienia i sztucznej nogi, ma trudności z bieganiem, dlatego Finnick nosi go na plecach, a Katniss trzyma Mags. Kiedy nie ma już na to siły, a Finnick nie może nieść dwóch osób jednocześnie, Mags całuje Finnicka i wbiega w mgłę, poświęcając siebie, aby mogli dalej uciekać. Mgła odbija się o barierę, gdy dotarli do wody, dzięki której udaje im się usunąć oparzenia.

Peeta 7.gif

Gdy Peeta rusza by odsączyć wodę, Katniss i Finnick zauważają małpy siedzące na drzewach. Starają się spokojnie zmusić go, by odszedł od drzewa, a Katniss prosi go, by nie patrzył na nie, lecz on machinalnie spogląda w górę, wprost w oczy zmiecha. Wtedy zaczynają ryczeć i ich atakować, a kiedy Katniss kończą się strzały, chce sięgnąć do kołczana Peety, ale widząc, jak małpa chce zatopić zęby w jego piersi, nagle z ukrycia wyskakuje kobieta z Szóstki, która ratuje mu życie. Małpy wycofały się, a chłopak uspokaja umierającą kobietę, mówiąc jej o kolorach i obrazach.

Zostają na plaży, aż zauważają Johannę,Wiress i Beeteego, których dodają do sojuszu. Wiress ciągle powtarza tik tak, a zrozumiała ją tylko Katniss − budowa areny jest podobna do zegara, a określonych godzinach pojawiają się śmiertelne niebezpieczeństwa.

Następnego dnia omawiają plan Beetee'go, polegający na tym, by zabić pozostałych trybutów przez porażenie prądem − mają zamiar wykorzystać burzowe drzewo.

Niedługo później Katniss uczy Peetę pływać − w rzeczywistości chce cicho omówić odejście z sojuszu, ale on każe jej czekać. Wręcza jej medalion z trzema zdjęciami i perłę, próbując przekonać ją, by nie poświęcała się, oraz że wie, że ona i Haymitch próbują utrzymać go przy życiu.

Tej samej nocy decydują się na spełnienie planu Beetee'go − Peeta jest przeciwny, ponieważ nie chce oddzielać się od Katniss, ale ona ostatecznie go przekonuje. Zabija Brutusa w przypływie wściekłości, gdy ten uśmiercił Chaffa. Po zniszczeniu areny rebeliantom nie udaje się go wydostać, przez co trafia w ręce Kapitolu.

Kosogłos

Peeta w trakcie wywiadu.

Przechwycony do stolicy Peeta jest torturowany przez prezydenta Snowa i użyty przeciwko Katniss. Podczas niewoli jest bity, a za pomocą jadu gończych os zmodyfikowano mu wspomnienia. Trzymany przy życiu by dopuścić do złamania Katniss, która wie, że go kocha.

Po raz pierwszy pojawia się w rozmowie z Caesarem, gdzie wyjaśnia, co się stało z areną. Kończąc rozmowę, mówi, że zawieszenie broni jest najlepszym rozwiązaniem dla buntowników, w przeciwnym razie życie ludzkie może przestać istnieć. Katniss zauważa, że chłopak jest zdrowy.

Niedługo później chłopak pojawia się w innym wywiadzie, paręnaście kilogramów chudszy i chory z wyglądu − mimo grubego makijażu nie udało się ukryć sińców pod oczami. Wymienia kilka pustych uwag z Caesarem, a swoim ostatnim komentarzu stwierdza, że Katniss powinna dowiedzieć się, co naprawdę planują rebelianci.

Pojawia się na ekranach po raz trzeci, mówiąc w pewnej chwili, że Katniss w Dystrykcie Trzynastym będzie martwa przed świtem, przez co zostaje pobity do krwi.

- A ty... W trzynastce... - Oddycha nerwowo, jakby brakowało mu powietrza. Jego oczy błyszczą niczym oczy szaleńca. - Martwa przed świtem!

- Koniec tego! - rozlega się głos Snowa spoza kadru(..). Kamera przewraca się i nagrywa białe kafelki na podłodze. Słychać tupot butów, potem odgłos uderzania i jednoczesny okrzyk bólu Peety. Na kafelkach rozpryskuje się jego krew.

Kosogłos

Peeta duszący Katniss. Scena pochodzi zza kulis.

Po przetransportowaniu Peety do Trzynastki, Katniss rzuca mu się w ramiona, a ten zaczyna ją dusić. Jego wspomnienia o niej zostały zmodyfikowane i teraz traktuje Katniss jak wroga i zmiecha. Uważa, że Katniss jest odpowiedzialna za zniszczenie Dwunastki i zabicie jego rodziny. Ma nietypowe napady wściekłości, czasowo traci moc mowy, nie potrafi rozróżnić tego, co jest iluzją, a co fikcją, czuje się jakby były w nim dwie różne osoby. Delly Cartwright jako jedyna może nawiązać z nim kontakt, dzieli się z nim wspomnieniami z dzieciństwa. Peeta mówi, że pamięta pana Everdeen śpiewającego Drzewo Wisielców, kiedy przyszedł do piekarni, jak był mały. Katniss zaczyna unikać Peety i obwinia go za wszystkie swoje

problemy.

Po tym jak Katniss zostaje postrzelona w Drugim Dystrykcie, uważa, że stan chłopaka się poprawił. Udekorował tort ślubny na wesele Annie i Finnicka.

Haymitch oświadcza, że czasem staje się wściekły, a czasem zachowuje jak dwie inne osoby. Wspomina też, że zasypia tylko wtedy, gdy jest w kajdankach.

Coin wysyła go do Drużyny Gwiazd. Aby pomóc uporać się z jego błędami w pamięci, które wspomnienia są prawdziwe, a zmodyfikowane, zespół opracował grę prawda czy fałsz?, polegającą na tym, że Peeta pyta o coś, a ekipa odpowiada, dodając też krótkie wyjaśnienie.

W pewnym momencie, podczas nagrywania scen z kokonami, miesza mu się i próbuje zabić Katniss, dopóki nie powstrzymuje go Mitchell, który zostaje przez niego popchnięty, tym samym wpadając w siatkę z drutu kolczastego. Jest tak zasmucony tym, że przez niego Mitchell zginął, że prosi, by go zabili. Chce też pigułkę z łykołakami, ale Katniss odmawia.

Drużyna słyszy w podziemiach wypowiadane przez zmiechy imię Katniss. Kiedy dziewczyna próbuje ściągnąć Peecie kajdanki, ten odmawia, mówiąc, że ostre krawędzie pomagają mu poczuć kontakt z rzeczywistością. Peeta boi się wszystkiego co wie, myśli, czuje. Katniss całuje go, przypominając mu wspomnienia z czasów, kiedy ją kochał.

Peeta podczas egzekucji Snowa.png

W dniu egzekucji Snowa Katniss zabija prezydent Coin. Wraca do Dwunastki, gdzie popada w depresję, z której wychodzi przedwiośniem. Wychodząc z domu widzi Peetę, który sadzi prymulki, na cześć Prim. On i Haymitch dołącza do niej, gdy pisze książkę o swoich doświadczeniach. Peeta stara się dodać do niej rysunki. Ma jeszcze kilka epizodów, gdzie wspomnienia mieszają się z tymi fałszywymi, wtedy zaciska palce na oparciu krzesła, aż przejdzie.

Katniss i Peeta powoli się do siebie zbliżają. Pociesza ją, gdy ma koszmary, stopniowo zaczynają obejmować się i całować.

Epilog

Peeta z synem.

Katniss i Peeta są razem, mają dwójkę dzieci. Peeta nie traci już poczucia rzeczywistości, ale wciąż miewa wspomnienia z tortur − musi zaciskać palce na czymś, dopóki nie przejdzie. Choć przekonanie Katniss zajęło piętnaście lat, są rodzicami dziewczynki o ciemnych włosach i niebieskich oczach, oraz chłopca z jasnymi włosami i szarymi oczami. 

Pewnego dnia opowiedzą im o ich przeżyciach podczas igrzysk, udostępnią książkę, wyjaśnią histeryczne epizody Katniss w nocy, poinformują, że bawią się na zbiorowym cmentarzysku, jakim jest Łąka.

Relacje

Katniss Everdeen

Peeta zakochał się w Katniss kiedy byli dziećmi. Jego ojciec był zauroczony w mamie Katniss, jednak ta wybrała górnika. Gdy nauczyciel spytał, kto zna piosenkę o dolinie, ręka Katniss wystrzeliła w górę. Śpiewała pięknie, ptaki ucichały słysząc jej głos − wtedy rozpoczęła się miłość do Katniss. W szkole zawsze był otaczany grupką przyjaciół, często ją obserwował.

Gdy zostaje wylosowany, znalazł w jakiś sposób szczęście, gdyż mógł poznać ją bliżej. Byli Nieszczęśliwymi Kochankami: Peeta naprawdę ją kochał i nie wiedział, że ona tylko grała. Nigdy nie przestawał o niej myśleć w trakcie turnieju. Ciągle udawała do niego miłość, ale on twierdził, że ona również naprawdę go kocha. Często się całowali, co sprawiało mu przyjemność. Kontynuowali romans do ostatniego wywiadu, a dalej dawała mu do zrozumienia, że nic do niego nie czuje. To łamie mu serce: obraża się na nią i również udaje obojętnego.

Peeta oświadczający się Katniss

Coraz bardziej oddalają się od siebie. Podczas Tournee pyta się dziewczyny, czy mogą zostać przynajmniej przyjaciółmi − zgadza się. Peeta staję się pogromcą koszarów dziewczyny śpiąc z nią (trzyma ją w swoich ramionach). Podczas pobytu w Kapitolu Peeta oświadcza się Katniss mimo, że wcale nie ma na to ochoty (bardzo chciałby ożenić się z Katniss, jednak nie w takich okolicznościach).

Kiedy Prezydent Snow ogłasza regulamin Ćwierćwiecza Poskromienia, Peeta jest gotowy oddać życie dla Katniss.

Peeta i Katniss. Kosogłos 2.jpg

Kiedy dojeżdżają do Kapitolu, spędza z Katniss kilka romantycznych chwil (jedną z nich jest dzień na dachu) i śpi razem z nią aby odgonić jej koszmary. Na arenie próbuje ją uratować za cenę swojego życia. Wręcza jej medalion w którym znajdują się zdjęcia jej mamy, Prim oraz Gale'a. Mówi jej, że musi przeżyć, ponieważ rodzina jej potrzebuje. Peeta również wtedy wyjawia, że jeśli on by wygrał, jego życie nie miałoby sensu, ponieważ Katniss jest jego życiem.

Po modyfikacji wspomnień, w czasie terapii w Dystrykcie 13 jego pamięć zaczyna wracać do normalności i przypomina sobie, że Katniss próbowała ocalić mu życie. W końcu odkrywa ponownie uczucia do dziewczyny i zakochuje się w niej na nowo. Katniss może znowu zasypiać w jego ramionach.

Gale Hawthorne

Od pierwszych młodych lat Gale i Peeta konkurowali ze sobą w zdobyciu serca Katniss, mimo że nie dawali tego po sobie poznać − jeden był zazdrosny o drugiego. Podczas chłosty na oczach wszystkich stanął w jego obronie. Peeta pytając Katniss o pocałunek z Gale'em, w drugim tomie trylogii posmutniał − do tej pory Katniss nie wie, jak Peeta uzyskał te informacje. Wiedział, że Katniss może wyjść za niego, jednak przyjmował ten fakt ze spokojem, uszanował oraz pogodził się, że dziewczyna jest jemu bliska.

Haymitch Abernathy

Mentor Peety − Haymitch, zawsze utrzymywał oraz nie ukrywał że właśnie z tej dwójki woli Peetę. Chłopak w pierwszym tomie trylogii starał się przypodobać swojemu mentorowi, m.in pomagając mu się myć. Umówili się, że oboje będą się starać utrzymać przy życiu Katniss, lecz w drugim obiecał im oboje, że partnerzy zostaną w świecie żywych, lecz na arenie nie wiedzieli, która obietnica była prawdziwa.

Wygląd

Peeta ma blond włosy, niebieskie oczy bladą skórę i krępą budowę ciała. Pod koniec swoich pierwszych igrzysk została amputowana mu lewa noga.

Pomimo swojego życia w Dwunastce, jest nieco lepiej zbudowany i odżywiony niż inni, ponieważ jego rodzina posiadała piekarnię, która zapewniała mu nieco lepsze życie. W Kosogłosie, podczas przebywania w Kapitolu, jego kondycja, zarówno fizyczna jak i psychiczna powoli pogarszała się przez stosowane na niego tortury.

Charakter

Więc nie patrz na mnie jak na męczennika, a przestanę się tak zachowywać.

—Peeta do Katniss, W Pierścieniu Ognia

Peeta jest bardzo sympatyczny, inteligentny i wie, jak zapewnić sobie sponsorów. To  świetny, odważny mówca. Nie lubił zabijać, chyba że prześladowca jest zagrożeniem dla niego lub Katniss. Chłopak jest bezinteresowny (jego gotowość do poświęcenia własnego życia dla Katniss), ma poczucie humoru, którego używa w trudnych chwilach i zawsze wie co powiedzieć, aby ktoś poczuł się lepiej.

Pracuje z Haymitchem w sprawie celów strategii oraz, w przeciwieństwie do Katniss, potrafi dochować tajemnicy i mu ufa. W całej serii można zauważyć jego głębokie zrozumienie sytuacji − chociażby gdy mówi, że nie chcę być tylko pionkiem w ich igrzyskach. Katniss natomiast dłużej zajęło zrozumienie tej koncepcji. W Pierścieniu Ognia, Finnick  stwierdza, że ​​Peeta jest jednym z niewielu naprawdę dobrych ludzi, którzy przetrwali pobyt na arenie.

Po porwaniu, poza kontrolą stawał się morderczy i samobójczy.

Umiejętności

Peetatrening.jpg

Główne talenty Peety to pieczenie i malarstwo. Jego artystyczne talenty dopracowały się przez dekorowanie ciast w rodzinnej piekarni. Budowa i większa siła również daje mu przewagę podczas walki wręcz. Podczas igrzysk zazwyczaj nosił nóż lub miecz, choć rzadko wykorzystywał je w walce, bo nie był brutalny i nie lubił zabijać.

Peeta jest silny - Katniss mówi, że widziała go niosącego ponad pięćdziesięciokilogramowe worki z mąką. Peeta potrafi zmienić ból w słowa, które poruszają ludzi. Biegle posługuje się włócznią.

Ofiary

Ciekawostki

  • Nigdy nie słodzi herbaty.
  • Podwójnie wiąże sznurowadła.
  • Zawsze śpi przy otwartym oknie.
  • Jego ulubiony kolor to pomarańczowy, jak zachodzące słońce.
  • Specjaliści nigdy nie zdołali wyleczyć go z załamania nerwowego po torturach w Kapitolu.
  • W filmie wątek, w którym stracił nogę, został pominięty.
  • Peeta w języku greckim (πίτα = Peeta) oznacza ciasto.
Advertisement