Igrzyska Śmierci Wiki
Advertisement

Panem − państwo ze stolicą w Kapitolu, powstałe na ruinach dawnej Ameryki Północnej. Zajmuje położenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, utworzone w nieznanym okresie w postapokaliptycznym świecie.

Historia[]

Panem było rządzone przez autorytarne−totalitarne dyktatury. Z republiki prezydenckiej przekształciło się w swoistą dyktaturę republikańską z zachowaniem pozorów praworządności. Po jakimś czasie zyskało charakter państwa policyjnego, na wskutek rozbudowania aparatu państwa i organów ścigania. Na jego czele stał prezydent Snow (odpowiedzialny za przekształcenia), a porządku w dystryktach pilnowaliStrażnicy Pokoju. Państwo Panem jest autarkiczne (samowystarczalne). Stanowi swoistego rodzaju utopię.

Jest ono przestawione w trylogii jako dominujące państwo, narody lub cywilizacje poza Panem nie zostały wymienione, więc nie wiadomo, czy w ogóle takie istnieją.

Igrzyska[]

74 lata przed wydarzeniami przedstawionymi w książce, w Panem wybuchło powstanie. Po krwawej wojnie, władze wygrały − zniknął Dystrykt Trzynasty (wycofał się z wojny, zostawiając inne dystrykty na pastwę Kapitolu). Od tamtej pory co roku organizowane były Głodowe Igrzyska, które miały na celu pokazanie obywatelom jak wielkim błędem była rebelia. Z każdego dystryktu losowano parę trybutów, chłopca i dziewczynę w wieku od 12 do 18 lat. Wysyłani oni byli na arenę, gdzie organizowano walkę na śmierć i życie, a osoba która przeżyła, stała się zwycięzcą. Otrzymywał on mieszkanie w Wiosce Zwycięzców (znajduje się w każdym dystrykcie) i sowitą "pensję" od państwa. Ponadto była zwolniona z uczestnictwa w igrzyskach. Zasada ta zostaje złamana, podczas Ćwierćwiecza Poskromienia, gdzie dawni zwycięzcy zostali trybutami.

II Rebelia[]

Po 75. Igrzyskach Głodowych wybuchło powstanie. Okazało się, że Dystrykt Trzynasty przetrwał i pod ziemią szykował się do walki. Rebeliantami rządziła prezydent Coin, a Katniss Everdeen, zwyciężczyni 74. Głodowych Igrzysk, stała się symbolem walki − Kosogłosem. Po wojnie, która zabrała tysiące ofiar, rebelianci wygrali i przejęli urząd. Państwo przestało być oligarchią − stało się demokratyczne. Areny zostały zrównane z ziemią, a na ich miejscach zostały postawione pomniki upamiętniające. Uczestnicy Głodowych Igrzysk zostali objęci amnestią za popełnione czyny na podstawie tzw. paktu Kosogłosa.

Etymologia[]

Godło Kapitolu

Nazwa Panem pochodzi od łacińskiego wyrażenia panem et circenses, co dosłownie tłumaczy się "chleba i igrzysk". Samo wyrażenie jest używane do opisania rozrywki, aby odwrócić uwagę opinii publicznej od ważniejszych spraw. Ponadto, rząd zapewniając wiele żywności i rozrywki, obywatele rezygnują ze swoich praw politycznych.

Według Capitol.pn, Panem zamieszkiwało 4.556.778 osób.

Dystrykty[]

Kapitol

Kapitol opiera się na Dwunastu dystryktach, które dostarczają niezbędne surowce stolicy. Każdy z nich ma własną specjalizację. Niektóre dystrykty mają jednak specjalne prawa, np. możliwość bycia bazą rekrutacji nowych Strażników Pokoju. Tym samym służby porządkowe Panem nie rekrutują się tylko z obrębu Kapitolu.

Im dalszy numer dystryktu, tym cięższe warunki życia dla mieszkańców. Dystrykty utrzymuje się w ścisłej izolacji, żaden nie otrzymuje informacji o innych, ponieważ dzięki temu Kapitol jest w stanie w miarę łatwo studzić emocje buntu. Dystrykty boją się, że w razie jednostkowego wystąpienia zostaną zlikwidowane, a ludność wymordowana. Na czele każdej dzielnicy stoi burmistrz, wybierany spośród mieszkańców. Nie jest on jednak szczególnie traktowany przez Kapitol − pełni on funkcje administracyjne, jest figurantem, marionetką. Faktyczną funkcję władczą w każdym dystrykcie spełniają komendanci Strażników Pokoju (po 1 na dzielnicę).

Mapa Panem.png

Podział[]

 1. Artykuły luksusowe
 2. Kamieniarstwo
 3. Technologia
 4. Rybołówstwo
 5. Energia
 6. Transport
 7. Drewno
 8. Tkaniny
 9. Ziarno
 10. Żywy inwentarz (bydło, zwierzęta)
 11. Rolnictwo
 12. Górnictwo (później medycyna)
 13. Grafit i broń nuklearna (według Kapitolu Dystrykt Trzynasty nie istnieje, ale tak naprawdę przeniósł się pod ziemię i stał się niezależny od reszty Panem)

Prawo[]

W Panem stosuje się karę śmierci, kary cielesne. W dystryktach częstymi były szubienica i pręgierz, egzekucji dokonywali Strażnicy Pokoju. Za najgorsze przewinienia przestępcy mogą stać się awoksami, niemymi sługami. Służby porządkowe mają więc prawo życia i śmierci.

Hymn[]

Hymn_Panem

Hymn Panem

Advertisement