Igrzyska Śmierci Wiki
Advertisement

Kosoglos.png

Kosogłos (ang. Mockingjay) − ptak zamieszkujący pola i lasy Panem, połączenie głoskułki i kosa. Ptak ten stał się również symbolem buntu, a później rebelii wobec okrutnym rządom prezydenta Snowa.

Opis[]

Powieściowy kosogłos ma czarne upierzenie z białymi plamkami na skrzydłach, głowie i ogonie. Po kosie gatunek ten odziedziczył charakterystyczy, pomarańczowy, długi dziób. Inną rozpoznawalną cechą kosogłosa jest grzebień wieńczący główkę.

Pojawiający się w filmie Igrzyska Śmierci: Kosogłos część1 ptak ma granatowe upierzenie i nie widać pomarańczowego dzioba ani białych plamek na skrzydłach.

Kosogłos posiada umiejętność powtarzania zarówno ptasich gwizdów, jak i ludzkich melodii. Potrafi naśladować rozmaite dźwięki wydawane przez ludzi, począwszy od piskliwych, dziecięcych treli, a skończywszy na niskich, męskich tonach. Dzięki powtarzalności bardzo szybko uczą się melodii, którą później stadnie odwarzają. Jednak w przeciwieństwie do głoskułki, kosogłos nie potrafi powtarzać słów. 

Historia[]

Powstanie gatunku[]

Kosogłos stanowi swego rodzaju symbol buntu przeciwko polityce Kapitolu − przetrwał, pomimo podjętych przez kapitolińczyków prób pozbycia się tego gatunku. Podczas Mrocznych Dni naukowcy stworzyli na potrzeby szpiegów genetycznie zmodyfikowany gatunek ptaka, który nazwali głoskułką. Właśnie ona posiadała zdolność podsłuchiwania ludzi i powtarzania ich całych rozmów, dzięki czemu władza dowiadywała się o zamiarach mieszkańców dystryktów i mogła tłumić powstania w zarodku. Jednak z czasem powstańcy odkryli tajną broń Kapitolu i zaczęli przekazywać błędne informacje. Wściekły Kapitol kazał wybić wszystkie ptaki, jednak nieliczne osobniki przetrwały i skrzyżowały się z kosami, tworząc w ten sposób zupełnie nowy gatunek − kosogłos. Po przodkach odziedziczyły umiejętność powtarzania jedynie melodii.

Igrzyska Śmierci[]

Przed wyruszeniem na igrzyska, Madge podarowuje Katniss broszkę z kosogłosem.

Kosogłosy pojawiają się na arenie, kiedy Rue demonstruje swojej sojuszniczce Katniss zdolności ptaków. Wygwizduje czteronutową melodię, którą wszystkie ptaki wokół powtarzają. Jednocześnie postanawiają ustanowić ten sygnał alarmem, gdyby którejś stała się krzywda.

W Pierścieniu Ognia []

Katniss po przemianie w Kosogłosa.

Katniss, podczas wywiadu przed 75. Igrzyskami Głodowymi, prezentuje publiczności suknię ślubną, wybraną przez Snowa, a zaprojektowaną i wykonaną przez Cinnę. Na prośbę prowadzącego wieczór Caesara Flickermana, dziewczyna wykonuje piruet, a sukienka staje w płomieniach, by przemienić się w strój kosogłosa z rozkładanymi skrzydłami.

Kosogłos []

W książce Kosogłosy pojawiają się tylko raz, kiedy Katniss Everdeen ze swoją ekipą siedziała nad jeziorem. W pewnym momencie członkowie ekipy zauważyli krążące w powietrzu Kosogłosy i poprosili dziewczynę o zaśpiewanie piosenki − Katniss zaśpiewała Drzewo Wisielców, której melodia została szybko podchwycona przez ptaki i odtworzona.

Kosogłos jako symbol[]

Broszka.

Odkąd Katniss Everdeen przypięła sobie broszkę z Kosogłosem na ubranie podczas 74. Igrzysk, które zwyciężyła, łamiąc zasady, ptak ten stał się symbolem buntu. Katniss odważyła się sprzeciwić regułomi wspólnie z Peetą wygrali igrzyska, a mieszkańcy dystryktów dostrzegli w dziewczynie buntowniczy potencjał. Kapitol  zaczął szukać rozwiązania, aby pozbyć się Katniss, dającej ludziom nadzieję. Po 75. Igrzyskach, gdy dziewczyna ponownie przeżyła, porównała sama siebie do Kosogłosa, który − tak jak ona − przeżył, mimo zamierzeń Kapitolu.

Dźwięk kosogłosa[]

Dźwięk_Kosogłosa

Dźwięk Kosogłosa

Galeria[]

Advertisement