FANDOM


Julianne Moore (ur. 3 grudnia 1960 r.w Fayetteville, w Północnej Karolinie) – ceniona amerykańska aktorka wcielająca się w rolę Almy Coin w Kosogłosie.

Biografia Edytuj

Julie Anne Smith urodziła się w Fort Bragg w pobliżu Fayetteville w Karolinie Północnej, jako córka imigrantki ze Szkocji Anne Love, z zawodu pracownika socjalnego, i Petera Moore'a Smitha, prawnika wojskowego, sędziego, pilota helikoptera, pułkownika armii USA. Julianne ma młodszą siostrę Valerie i młodszego brata, pisarza Petera Moore'a Smitha III. Ze względu na zawód ojca, mieszkała w różnych miejscach na terenie Stanów Zjednoczonych i Niemczech. Moore ukończyła Jeb Stuart High School w Falls Church w stanie Wirginia i Frankfurt American High School we Frankfurcie (w 1979 r.). Otrzymała licencjat w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Bostońskim. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała jako kelnerka. Karierę aktorską rozpoczęła w 1983 roku rolą drugoplanową w operze mydlanej As the World Turns, za którą otrzymała Daytime Emmy Award w 1988 roku. Na początku lat 90. XX w. zaczęła pojawiać się w drugoplanowych rolach filmowych, osiągając uznanie występami w kilku produkcjach niezależnych. Występ w Boogie Nights (1997) przyniósł jej rozgłos oraz nominacje do kilku najważniejszych nagród. Z powodzeniem kontynuowała karierę występując w filmach Magnolia czy Koniec romansu. Za role zdradzonej żony w obrazie Daleko od nieba i nieszczęśliwej w małżeństwie ciężarnej żony w dramacie Godziny otrzymała w tym samym roku dwie nominacje do Oscara. W 2009 roku nominowana do Złotego Globu za drugoplanową rolę w filmie Samotny mężczyzn.

Życie prywatneEdytuj

Była dwukrotnie zamężna. Pierwszym mężem był John Gould Rubin (1986–1995). Jej obecnym mężem jest Bart Freundlich (od 2003). Para ma dwoje dzieci.

Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Linki zewnętrzneEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.