Igrzyska Śmierci Wiki
Advertisement

Igrzyska Śmierci − pierwsza część trylogii Głodowe Igrzyska, napisanej przez cenioną pisarkę, Suzanne Collins. Powieść została wydana 14 września 2008 roku i w 2012 roku doczekała się filmowej adaptacji.

Opis[]

Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dokoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?

Ten, kto wygra Igrzyska Śmierci, zyska coś więcej niż chwałę i uznanie. W nagrodę zostanie pozostawiony przy życiu...

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście Dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, gdzie może przeżyć tylko jeden uczestnik igrzysk. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny, musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, co jest prawdziwą walką o przetrwanie.

Postacie[]

 • Katniss Everdeen − główna bohaterka i narratorka książki. Pochodzi z Dwunastego Dystryktu. Kiedy wylosowano na igrzyska Prim, zgłosiła się za nią. Sojuszniczka Rue.
 • Primrose Everdeen  − młodsza siostra Katniss, wylosowana na 74 Igrzyska Głodowe. Uzdolniona lekarka. Jej starsza siostra kochała ją ponad wszystko.
 • Pani Everdeen − matka Katniss i Primrose, żyła w rodzinie aptekarzy. Po śmierci męża zamknęła się w sobie.
 • Peeta Mellark − drugi trybut z Dwunastego Dystryktu. Syn piekarza. Dołączył do sojuszu zawodowców, by chronić Katniss, w której był zakochany. Stracił nogę pod koniec książki.
 • Gale Hawthorne − najlepszy przyjaciel Katniss. Razem z nią polował i spędzał z nią czas.
 • Haymitch Abernathy − mentor Peety i Katniss. Drugi zwycięca z dystryktu. Alkoholik.
 • Effie Trinket − opiekunka trybutów z Dwunastego Dystryktu. Ma manię dobrych manier.
 • Cinna − stylista i przyjaciel Katniss.
 • Flavius − członek ekipy przygotowawczej Katniss. Ma pomarańczowe loki i maluje usta fioletową szminką. Był odpowiedzialny za stylizację włosów.
 • Venia − członek ekipy przygotowawczej Katniss. Ma turkusowe włosy i złote tatuaże nad brwiami.
 • Octavia − członek ekipy przygotowawczej Katniss. Posiada zieloną skórę, włosy o kasztanowym odcieniu oraz długie, wymuskane paznokcie.
 • Prezydent Snow − prezydent państwa Panem.
 • Cato − trybut z Dystryktu Drugiego, jeden z zawodowców.
 • Clove − trybutka z Dystryktu Drugiego, zawodowiec. Jej największą, a narazem śmiertelną umiejętnością, jest rzucanie nożami.
 • Thresh − trybut z Dystryktu Jedenastego. Uratował Katniss przed Clove i zarazem darował jej życie.
 • Rue − dwunastoletnia dziewczynka z Dystryktu Jedenastego o prawie niemożliwej szansie na przetrwanie w igrzyskach, ale jej wiedza zachowuje ją przy życiu dłużej niż można było się tego spodziewać. Ostrzega Katniss przed rojem gończych os, genetycznie zmodyfikowanych owadów, które były zastosowane do pomocy w stłumieniu Rebelii. Niestety, Rue została zabita przez chłopaka z Dystryktu Pierwszego, Marvela, który rzucił włócznią prosto w jej żołądek. Katniss zaśpiewała Rue piosenkę do snu, po czym Rue zmarła. Po tym jak zamknęła oczy i armata została wystrzelona, Katniss zebrała kwiaty i ułożyła je obok dziewczynki, pokazując organizatorom, że była czymś więcej niż tylko pionkiem w grze. Zaśpiewała również piosenkę, którą nauczyła się od ojca. W trylogii Katniss wspomina Rue wiele razy. Bardzo się z nią związała, bo przypominała Katniss jej kochaną siostrę Prim.
 • Glimmer − trybutka z Dystryktu Pierwszego, która − na początku igrzysk − zdobyła jedyny na arenie łuk. Kiedy Katniss zrzuciła na zawodowców gniazdo os, ich jad ją zabił, a jej ciało zrobiło się nadętę. Katniss, by odebrać łuk, musiała złamać jej place.

Budowa[]

Książka jest podzielona na trzy części z dziewięcioma rozdziałami:

 • I część: W ofierze
 • II część: Igrzyska
 • III część: Zwycięzca

Trailer książki[]

Igrzyska_Śmierci_-_zwiastun_książki

Igrzyska Śmierci - zwiastun książki

Recenzje z okładki[]

Nie mogłem się oderwać... Ta książka uzależnia.

—Stephen King

Ta książką mnie tak opętała, że zabrałam ją ze sobą do restauracji, ukryłam pod stołem i czytałam podczas kolacji. Nie spałam przez nią kilka nocy z rzędu, bo nawet jak skończyłam czytać, leżałam bezsennie, myśląc o niej. Polecałam ją zupełnie nieznajomym ludziom w sklepie. A teraz polecam ją każdemu, kto wchodzi na moją stronę. Igrzyska Śmierci są niesamowite.

—Stephanie Meyer

Jeśli którykolwiek cykl dla młodzieży może się ubiegać o koronę po Harrym Potterze, czy sadze o wamirach Zmierzch, to tylko ten.

—Chicago Sun

...fascynująca i pomysłowa; ciarki przechodzą po plecach.

—Los Angeles Times

Ciekawostki[]

 • Niektórzy uważają książkę za plagiat wydanej wcześniej, japońskiej książki, która też doczekała się ekranizacji − Battle Royale. Polega ona na tym, że w przyszłości w Kraju Kwitnącej Wiśni szerzy się anarchia i bunt. Władze państwa co roku losują klasę liceum którą zamykają na bezludnej wyspie. W ciągu trzech dni szkolni koledzy mają się pozabijać, tak aby została jedna osoba. Jeśli zostanie ich więcej, zostaną zgładzeni. Film promuje się hasłem: Czy byłbyś w stanie zabić swojego najlepszego przyjaciela?
 • W niektórych krajach książka nazywa się "Trubuci z Panem".

Zagraniczne okładki[]

Advertisement