Igrzyska Śmierci Wiki
Advertisement

Gale Hawthorne − górnik, najlepszy przyjaciel Katniss i jej partner podczas polowań. Przy ich pierwszym spotkaniu nie dosłyszał jej imienia i nazwał ją Kotną. Miał trójkę rodzeństwa: Rory'ego, Vicka i Posy.

Biografia[]

Gale urodził się jako najstarszy syn Hazelle i nieznanego z imienia górnika. Od dziecka zbierał jedzenie dla rodziny. Miał szeroką wiedzę na temat zastawiania sideł i stąd brał pożywienie. Z czasem matka urodziła mu dwójkę młodszych braci. Jego ojciec zmarł tragicznie w wybuchu w kopalni, tym samym, co ojciec Katniss. Wtedy urodziła się jego siostra.

W trakcie jednego z polowań spotkał Katniss. Razem wymieniali się doświadczeniem − w zamian za naukę zastawiania pułapek. Z czasem zaprzyjaźnili się i wolny czas na spotykaniu się w skalnej wnęce. Tam rozmawiali o swej nienawiści do Kapitolu. Po pewnym czasie Gale zakochał się w dziewczynie, lecz została ona zabrana jako trybut na Głodowe Igrzyska. Gdy ona przebywała na arenie, opiekował się jej rodziną. Obserwował poczynania przyjaciółki i nie był zadowolony z jej udawanego związku z Peetą.

W Pierścieniu Ognia[]

Jako 19-latek Gale rozpoczął pracę jako górnik. Czas na spotkania z Katniss miał tylko w niedziele.

Gale0962.jpg

Zwyciężczyni igrzysk pomagała jego rodzinie, przynosząc Hawthorne'om żywność. Po pewnym czasie Gale postanowił wyznać jej swoje uczucia i nie był zadowolony, kiedy Katniss przyznała, że na razie nie umie ich odwzajemnić. Dziewczyna zaproponowała mu ucieczkę z Dwunastki, jednak on nie zgodził się, usłyszawszy o wybuchu powstania w Ósmym Dystrykcie.

Katniss czuwająca przy Gale'u.

Po tym jak zmienił się główny Strażnik Pokoju, Gale został przyłapany na kłusownictwie i był biczowany na Placu przed Pałacem Sprawiedliwości.

Przed śmiercią uratowała go Katniss, sama zostając uderzona w policzek. Ciężko poraniony Hawthorne trafił pod opiekę Pani Everdeen, która z trudem postawiła go na nogi. Gdy Katniss powróciła na arenę, Gale żałował, że nie zgodził się na ucieczkę. Podczas bombardowania Dwunastego Dystryktu uratował ponad 800 obywateli, w tym matkę i siostrę Katniss. To on powiedział Katniss, że ich ojczyzna została doszczętnie zniszczona.

Kosogłos[]

Katnissgale.jpg

W Trzynastce Gale brał czynny udział w treningach i spędzał czas z Beetee'em na rozmowach dotyczących pułapek i broni. Był pomysłodawcą pocisków dwufazowych, które miały zabijać ratowników pędzących ratunek ofiarom pierwszego wybuchu (istnieje prawdopodobieństwo, że taki pocisk zabił Prim). Wyruszał na wiele wypraw z Katniss, by kręcić propagity. Podczas jednej z takich misji razem włączyli się do walki z bombardującymi Dystrykt Ósmy kapitolińskimi poduszkowcami. Jako pierwszy zgłosił się do akcji ratunkowej zwycięzców. Po odbiciu chłopaka z rąk prezydenta Snowa, Gale nie mógł uwierzyć w jego przemianę. W Drugim Dystrykcie wykazał się brutalnością, proponując wysadzenie Orzecha wraz z tkwiącymi wewnątrz górnikami.
Za wszelką cenę starał się pojechać na wojnę z Kapitolem. W końcu dopiął swego, trafiając razem z Katniss do oddziału Boggsa. Kiedy do Drużyny Gwiazd dołączył także Peeta, Gale okazał się jego sprzymierzeńcem. Nocą Katniss podsłuchała rozmowę obu chłopaków. Hawthorne stwierdził wówczas, że dziewczyna wybierze życie z tym, który będzie jej bardziej potrzebny. W trakcie ucieczki tunelami przed zmiechami został ranny w szyje i musiał mieć założone szwy. Podczas ostatniej akcji Gale oddał Peecie pastylkę „łykołaka”, aby ten mógł użyć jej, gdyby pojmały go wojska Kapitolu. Ostatecznie on sam trafił w ręce Strażników Pokoju, nie mając przy sobie trucizny, dzięki której mógł by popełnić samobójstwo w przypadku torturowania. Z tego powodu na chwilę przed aresztowaniem krzyczał do Katniss „zastrzel mnie!”, jednak ta go nie zrozumiała. Po zwycięstwie rebeliantów Gale nie wrócił do Dwunastki, gdyż podjął pracę w Drugim Dystrykcie.

Wygląd[]

Jesteśmy do siebie bardzo podobni, bo wyglądamy jak typowi mieszkańcy Złożyska − mamy ciemne, proste włosy, oliwkową skórę, szare oczy.

—Katniss, Igrzyska Śmierci

Katniss opisując Gale'a, stwierdza, iż kiedy się po raz pierwszy, chłopak już wyglądał jak mężczyzna. Uznaje też, że był zbyt przystojny i męski, aby przedstawiać go jako przyjaciela podczas wywiadów do Głodowych Igrzysk, zatem zrobiono z niego jej kuzyna.

Relacje[]

Katniss Everdeen[]

Igrzyska Śmierci

Pierwsze spotkanie czternastoletniego Gale'a z dwunastoletnią wówczas Katniss odbyło się w lesie, kiedy to chłopak przyłapał ją na oglądaniu wnyków, przez niego zastawionych. Gdy spytał dziewczynę o jej imię, ta odpowiedziała cichym szeptem, wobec czego Gale mylnie założył, iż brzmi ono Kotna. Hawthorne podejrzewał, że Katniss miała zamiar go okraść, lecz ona kategorycznie temu zaprzeczyła. Od tamtej pory ich spotkania stały się częste: Gale uczył Katniss zastawiania wnyków, za co ona odwdzięczyła się, dając mu łuk.
W dzień dożynek Gale proponował Katniss ucieczkę do lasu, lecz dziewczyna uznała to za żart i nie zgodziła się. Po tym jak Kotna zgłosiła się na ochotnika do igrzysk zamiast swej siostry, Prim, chłopak przyszedł do niej, by się pożegnać i obiecał jej zająć się jej rodziną. Próbował też powiedzieć coś, co uznawał za ważne, lecz uniemożliwili mu to Strażnicy Pokoju. Najprawdopodobniej chciał jej wyznać, że ją kocha. Ostatnimi słowami Gale’a do Katniss przed igrzyskami było: „Pamiętaj...". W rezultacie na arenie zastanawiała się, o czym powinna pamiętać.

W Pierścieniu Ognia[]

Kiss.gif

Kiedy przed kamerami kwitł romans Peety i Katniss, Gale był niepocieszony i zły, ale nie dawał po sobie tego poznać. Dopiero po powrocie dziewczyny dowiedział się, dlaczego musiała udawać związek z synem piekarza. Wówczas pocałował ją. Gdy Prezydent Snow przybył do domu Katniss w Wiosce Zwycięzców, groził dziewczynie zabiciem Gale'a i powiedział, że wie o pocałunku. Ponieważ kolejne starania dziewczyny o zapobiegnięcie powstaniu upadły, bała się o losy przyjaciela i swej rodziny i postanowiła namówić swych bliskich do ucieczki. Podczas spotkania w lesie Gale bez wahania zgodził się zrealizować plan Katniss i jej miłość. Gdy jednak dowiedział się o tym, że zamierza ona zabrać Peetę i Haymitcha, był zły. Zrezygnował ze swojego udziału po usłyszeniu o wybuchu powstania w Ósemce. Po powrocie z lasu Gale był biczowany na placu przez nowego Strażnika Pokoju, co zauważyła Katniss. Dziewczyna ruszyła na ratunek przyjaciela, zasłaniając go własnym ciałem. Gdy Pani Everdeen leczyła młodego górnika, Kotna uświadomiła sobie, że także kocha Gale'a. Wówczas jednak została wytypowana do udziału w Ćwierćwieczu Poskromienia.
Kiedy Katniss obudziła się w trzynastym dystrykcie, ujrzała nad sobą przyjaciela, który wyznał jej, że ich dystrykt został zrównany z ziemią. Stwierdziła wówczas, iż Gale jest osobą, która nigdy by nie ukrywała przed nią prawdy.

Kosogłos[]

Gale i Katniss na polowaniu.

W Trzynastce Gale stał się podporą dla załamanej Katniss. Spędzali razem dużo czasu, jednak ich poglądy różniły się coraz bardziej. Dziewczyna zauważyła, że nie liczył się on z ludzkim życiem i zamierzał zwyciężyć Kapitol za wszelką cenę. Nie podobało się jej konstruowanie bomb dwufazowych. Mimo to przyjaciele chętnie wymykali się z podziemi i polowali w lasach Trzynastego Dystryktu. Gale wyznał dziewczynie, że żałował, iż nie zgłosił się za Peetę podczas dożynek przed 74. igrzyskami.

Podczas nieobecności Mellarka, Katniss i Gale zbliżyli się do siebie, bo chłopak był niemal jedyną osobą, której Kotna ufała. Zmieniło się to nieco po obejrzeniu filmu, na którym Peeta przemawiał do Katniss. Gale zachowywał się jak gdyby niczego nie widział, oszukując przyjaciółkę, która zawiodła się na nim.
Katniss była zła, gdy dowiedziała się, że chłopak zgłosił się jako pierwszy do akcji ratunkowej Peety, gdyż bała się utracić ich obu. Po powrocie odmienionego Peety, Gale pocieszał załamaną dziewczynę i krytykował poczynania rywala.
Kolejne brutalne metody walki Gale'a, między innymi propozycja wysadzenia Orzecha odpychały od niego dziewczynę. Pewnej nocy spędzonej u Tigris usłyszała ona, jak chłopak do Peety, iż Kotna wybierze tego, którego bardziej potrzebuje, co zirytowało ją. Gdy Gale dostał się w ręce kapitolińskich żołnierzy, dziewczyna zapomniała o obietnicy, że zabije go, jeśli tak się stanie. Zobaczywszy jak jej siostra pali się żywcem przez bombę podobną do tych konstruowanych przez Beeteego i Gale'a, Katniss obwiniała przyjaciela o śmierć dziewczynki. Kiedy Kotna wróciła do Dwunastego Dystryktu, dowiedziała się, że jej przyjaciel dostał dobrą pracę w Dwójce i raczej nie wróci do domu. W epilogu nie ma ani słowa na temat Gale'a.

- Dokąd pojechał Gale? - pytam. (...)

- Do drugiego dystryktu. Dostał tam jakąś niezłą robotę, co rusz widzę go w telewizji - wyjaśnia.

Przetrząsam swoje wnętrze, usiłuję wyczuć złość, nienawiść, tęsknotę, lecz natrafiam wyłącznie na ulgę.

—Rozmowa Katniss i Śliskiej Sae, Kosogłos

Peeta Mellark[]

Gale żałuje, że nie zgłosił się na igrzyska zamiast Peety, by mógł chronić Katniss. Po 74. Igrzyskach jest zazdrosny o związek Mellarka z dziewczyną, lecz przed Ćwierćwieczem Poskromienia uczy go pułapek oraz wszystkiego, co umie. Z czasem obaj chłopcy zaprzyjaźniają się, a Gale pomaga Peecie dojść do siebie po torturach Kapitolu.

Rodzina[]

Gale bardzo kocha swoją rodzinę. Po śmierci ojca, wraz z matką robią wszystko żeby jego młodsi bracia i siostra nigdy nie musieli się zgłaszać po astragale.

Ciekawostki[]

  • Po angielsku gale oznacza wichurę.

Galeria[]

Advertisement