FANDOM


Głoskułki
Głoskułka

Ilustracja przedstawiająca Głoskułkę

Głoskułka − genetycznie zmodyfikowany ptak, wyhodowany przez człowieka, dokładnie władze Kapitolu, przeznaczone do wykorzystywania jako broń. Mieszkańcy mówili o nich zmiechy.

OpisEdytuj

Władze w czasie rebelii wyhodowały 46 głoskułek. Zostały obdarzone umiejętnością zapamiętywania i powtarzania ludzkich rozmów. Ptaki te, (wyłącznie samce) miały zwyczaj powracać do domu z tego względu wypuszczano je w rejonach, w których ukrywali się wrogowie Kapitolu. Gdy zapamiętały już dostatecznie dużo słów, wracały do kapitolińskich ośrodków i tam rejestrowano pozyskane od nich informacje. Trochę trwało, zanim ludzie uświadomili sobie, co się dzieje w dystryktach i jak prywatne rozmowy są transmitowane do nieprzyjacielskich ośrodków.
Katniss w czasie ataku głoskułek

Katniss podczas ataku głoskułek.

Rebelianci zaczęli faszerować Kapitol stekiem kłamstw. W rezultacie ośrodki zlikwidowano, a ptaki pozostawiono na wolności, żeby stopniowo wyginęły, jednak do tego nie doszło. Głoskułki urządziły sobie gody z samicami kosów i w ten sposób powstał nowy gatunek - Kosogłos, który powtarzał zarówno ptasie gwizdy, jak i ludzkie melodie.

Ptaki te użyto w 75. Głodowych Igrzyskach, aby naśladowały krzyki ukochanych osób dla trybutów.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.