Igrzyska Śmierci Wiki
Advertisement
− Po prostu trzeba zabijać, bo na arenie ma się tylko jedno życzenie i trzeba za nie słono zapłacić.

− Życiem.

− Och, skąd, to kosztuje znacznie więcej niż życie. Mordowanie niewinnych ludzi? Żeby to zrobić, trzeba poświęcić wszystko, czym się jest.

Peeta i Caesar, Kosogłos

Głodowe Igrzyska (ang. Hunger Games) − zawody odbywające się co roku w państwie Panem. Polegają na walce na śmierć i życie 24 dzieci w wieku od 12 do 18 lat (których nazywa się trybutami) z dwunastu dystryktów otaczających Kapitol. Ostatni, który utrzyma się przy życiu, wygrywa.

Co 25 lat, od rozpoczęcia tego zwyczaju, odbywają się tzw. Ćwierćwiecza Poskromienia. Zmieniane są wtedy zasady gry, dla przykładu: podczas drugiego Ćwierćwiecza Poskromienia liczba trybutów została podwojona, natomiast w trzecim brali udział byli zwycięscy Igrzysk....

Historia[]

74 lata przed pierwszymi igrzyskami opisanych w książce, tzw. 74. Głodowych Igrzysk, dwanaście dystryktów (czyli wszystkie oprócz Dystryktu Drugiego) zbuntowało się przeciw Kapitolowi łącząc swe siły. Kiedy natomiast Dystrykt Trzynasty został unicestwiony, ich odporność stała się bardzo słaba. Zaniechali walk i poddali się swemu wrogowi.

Od tej pory co roku jeden chłopiec i jedna dziewczyna z każdego dystryktu są zmuszani do udziału w Głodowych Igrzyskach, podczas których są umieszczani na arenie, z której nie można się w żaden sposób wydostać. Muszą tam walczyć między sobą na śmierć i życie. Ostatni ocalały wygrywa i zamieszkuje w Wiosce Zwycięzców razem z innymi triumfatorami ze swego rejonu. Tylko raz, podczas 74. Głodowych Igrzysk podstępem wygrywa dwójka trybutów, ale w 75. Igrzyska Głodowe wygrało aż sześć osób, z czego trójka została przechwycona przez Kapitol.

Dożynki[]

Co roku w każdym dystrykcie odbywa się ceremonia dożynek. Podczas niej z dwóch kul, w których mieszczą się nazwiska wszystkich chłopców i dziewczyn z dystryktu między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, są losowane dwa nazwiska (męskie i żeńskie) osób, które wybiorą się na Głodowe Igrzyska. Ochotnicy mogą zastąpić wybraną osobę, co jest dość normalne w Pierwszym, Drugim i Czwartym dystrykcie, w których dzieci są od dzieciństwa szkolone do wygrywania w igrzyskach.

Zwyczajem jest, że rodziny wybranych trybutów na znak żałoby zamykają okna i drzwi. Na znak tego, że ich dzieci nie zostały wybrane, reszta mieszkańców świętuje.

Mentorowanie[]

Nie dajcie się zabić.

Haymitch Abernathy

Podczas każdych igrzysk jeden ze zwycięzców z danego dystryktu musi zostać mentorem dwóch trybutów. Wszyscy inni zwycięzcy (o ile tacy są) mogą gościć w Kapitolu i oglądać na żywo zmagania dzieci na arenie.

Parada Trybutów[]

Na początku Głodowych Igrzysk każda para trybutów przemierza rynek w swoich powiatowo−tematycznych strojach, aby każdy mieszkaniec mógł ich zobaczyć.

Pamiątki[]

Każdy trybut może wziąć ze swego dystryktu coś, co będzie mu o nim przypominać. Nie może to być coś co można wykorzystać jako broń.

Morderstwa[]

Zawsze na początku każdych Głodowych Igrzysk, przy Rogu Obfitości miejsce ma rzeź o położone w nim różne przydatne rzeczy, takie jak jedzenie czy broń. Podczas niej często ginie około połowy trybutów.

  • Podczas 50 Głodowych Igrzysk − 18 na 48 trybutów
  • Podczas 74 Głodowych Igrzysk − 11 na 24 trybutów
  • Podczas 75 Głodowych Igrzysk − 8 na 24 trybutów

Przeszkody organizatorów[]

Zmiech[]

Mutant, uzyskany na drodze modyfikacji genetycznych. Twór naukowców pracujących dla Kapitolu. Należy do nich, między innymi, głoskułka. Organizatorzy wpuszczają go na arenę, najczęściej by dostarczyć znudzonym widzom więcej rozlewu krwi, lub ciekawie zakończyć igrzyska.

Występowanie: 74. Igrzyska Głodowe, 75. Igrzyska Głodowe

Trujące owoce[]

Śmierć Liszki po zjedzeniu łykołaku.

Należy do nich Łykołak (nazwa wymyślona przez Katniss i jej ojca). To silnie trujące jagody, zabijają w niecałą minutę, nawet po niewielkiej dawce.

Występowanie: 74. Igrzyska Głodowe

Kule ognia/Ogień[]

Płonące kule ognia które lecą w stronę trybutów z wielką szybkością.

Występowanie: 74. Igrzyska Głodowe

Trująca mgła[]

Mgła o trujących właściwościach. Kontakt ze skórą powoduje okropny ból, wysypkę, pęcherze, a w ekstremalnych przypadkach śmierć.

Występowanie: 75. Igrzyska Głodowe

Deszcz krwi[]

Obfite opady gęstej i ciepłej krwi.

Fala tsunami podczas 75 Głodowych Igrzysk

Występowanie: 75. Igrzyska Głodowe

Fala[]

Wielka fala tsunami.

Igrzyska i ich triumfatorzy[]

  • 75. Igrzyska Głodowe - Peeta Mellark, Katniss Everdeen, Finnick Odair, Johanna Mason, Beetee Latier i Enobaria.
Advertisement