FANDOM


− Po prostu trzeba zabijać, bo na arenie ma się tylko jedno życzenie i trzeba za nie słono zapłacić.

− Życiem.

− Och, skąd, to kosztuje znacznie więcej niż życie. Mordowanie niewinnych ludzi? Żeby to zrobić, trzeba poświęcić wszystko, czym się jest.

—Peeta i Caesar, Kosogłos

Głodowe Igrzyska (ang. Hunger Games) − zawody odbywające się co roku w państwie Panem. Polegają na walce na śmierć i życie 24 dzieci w wieku od 12 do 18 lat (których nazywa się trybutami) z dwunastu dystryktów otaczających Kapitol. Ostatni, który utrzyma się przy życiu, wygrywa.

Istnieją również tzw. Ćwierćwiecza Poskromienia. Podczas ich trwania są zmieniane zasady, na przykład podczas drugiego Ćwierćwiecza Poskromienia została dwa razy zwiększona liczba trybutów, natomiast podczas trzeciego brali udział zwycięzcy z poprzednich igrzysk.

HistoriaEdytuj

74 lata przed pierwszymi igrzyskami opisanych w książce, tzw. 74. Głodowych Igrzysk, dwanaście dystryktów (czyli wszystkie oprócz Dystryktu Drugiego) zbuntowało się przeciw Kapitolowi łącząc swe siły. Kiedy natomiast Dystrykt Trzynasty został unicestwiony, ich odporność stała się bardzo słaba. Zaniechali walk i poddali się swemu wrogowi.

Od tej pory co roku jeden chłopiec i jedna dziewczyna z każdego dystryktu są zmuszani do udziału w Głodowych Igrzyskach, podczas których są umieszczani na arenie, z której nie można się w żaden sposób wydostać. Muszą tam walczyć między sobą na śmierć i życie. Ostatni ocalały wygrywa i zamieszkuje w Wiosce Zwycięzców razem z innymi triumfatorami ze swego rejonu. Tylko raz, podczas 74. Głodowych Igrzysk podstępem wygrywa dwójka trybutów, ale w 75. Igrzyska Głodowe wygrało aż sześć osób, z czego trójka została przechwycona przez Kapitol.

DożynkiEdytuj

Co roku w każdym dystrykcie odbywa się ceremonia dożynek. Podczas niej z dwóch kul, w których mieszczą się nazwiska wszystkich chłopców i dziewczyn z dystryktu między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, są losowane dwa nazwiska (męskie i żeńskie) osób, które wybiorą się na Głodowe Igrzyska. Ochotnicy mogą zastąpić wybraną osobę, co jest dość normalne w Pierwszym, Drugim i Czwartym dystrykcie, w których dzieci są od dzieciństwa szkolone do wygrywania w igrzyskach.

Zwyczajem jest, że rodziny wybranych trybutów na znak żałoby zamykają okna i drzwi. Na znak tego, że ich dzieci nie zostały wybrane, reszta mieszkańców świętuje.

MentorowanieEdytuj

Podczas każdych igrzysk jeden ze zwycięzców z danego dystryktu musi zostać mentorem dwóch trybutów. Wszyscy inni zwycięzcy (o ile tacy są) mogą gościć w Kapitolu i oglądać na żywo zmagania dzieci na arenie.

Parada TrybutówEdytuj

Na początku Głodowych Igrzysk każda para trybutów przemierza rynek w swoich powiatowo−tematycznych strojach, aby każdy mieszkaniec mógł ich zobaczyć.

PamiątkiEdytuj

Każdy trybut może wziąć ze swego dystryktu coś, co będzie mu o nim przypominać. Nie może to być coś co można wykorzystać jako broń. Kiedyś jedna z trybutek upuściła swoją pamiątkową kulkę przed czasem rozpoczęcia igrzysk, przez co trzeba było ją zeskrobywać z ziemi.

RzeźEdytuj

Zawsze na początku każdych Głodowych Igrzysk, przy Rogu Obfitości miejsce ma rzeź o położone w nim różne przydatne rzeczy, takie jak jedzenie czy broń. Podczas niej często ginie około połowy trybutów.

  • Podczas 50 Głodowych Igrzysk − 18 na 48 trybutów
  • Podczas 74 Głodowych Igrzysk − 11 na 24 trybutów
  • Podczas 75 Głodowych Igrzysk − 8 na 24 trybutów

Przeszkody organizatorówEdytuj

ZmiechEdytuj

Mutant, uzyskany na drodze modyfikacji genetycznych. Twór naukowców pracujących dla Kapitolu. Należy do nich, między innymi,  głoskułka. Organizatorzy wpuszczaja go na arenę, najczęściej by dostarczyć znudzonym widzom więcej rozlewu krwi, lub ciekawie skończyć igrzyska.

Trujące owoceEdytuj

Należy do nich Łykołak (nazwa wymyślona przez Katniss i jej ojca). To silnie trujące jagody, zabijają w niecałą minutę, nawet po niewielkiej dawce.

Kule ognia Edytuj

Płonące kule ognia które lecą w stronę trybutów z wielką szybkością.

Trująca mgła Edytuj

Mgła w powietrzu która po styknięciu z ciałem powoduje opuchlizny i oparzenia a w najgorszym przypadku śmierć.

Deszcz krwi Edytuj

Obfite opady gęstej i ciepłej krwi.

Igrzyska i ich triumfatorzyEdytuj


Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Głodowe Igrzyska

  • Jak kojfnęło wielu trybutów

    32 wiadomości
    • Ósmy trybut umiał uruchomić miny spod RO ale zapomniał gdzie je zakopał i przez przypadek wpadł na jedną z nich
    • Dziewiąty trybut chciał ściąć drzewo, ale został przez nie przytrzaśnięty. Na drzewie były osy gończe i one zaczęły atakować trybu...
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.