FANDOM


Dystrykt Trzynasty — jeden z dystryktów Panem. Władze kraju twierdziły, że został zniszczony przez Kapitol podczas Mrocznych Dni w celu ujarzmienia buntu. Staje się on elementem akcji propangadowej prowadzonej przez Panem. Film z dymiącymi się ruinami dystryktu ma za zadanie przekonać, że każda próba buntu skończy się tragicznie. Prawdą jest jednak fakt, że niewielu mieszkańców Trzynastego Dystryktu przeżyło i na mocy cichej, niepisanej umowy z Kapitolem zeszło do podziemnych schronów i tam zaczęło tworzyć nową społeczność, tworzyć broń i rozbudowywać swoje podziemne imperium. Kapitol nie odważył się ponownie wystąpić przeciwko Trzynastce z powodu groźby użycia broni jądrowej, z tego samego powodu okręg nigdy nie próbował wziąć odwetu na władzy Panem.

Najpopularniejsze zawodyEdytuj

 • Inżynier broni jądrowej
 • żołnierz
 • lekarz
 • kucharz
 • pilot
 • haker
 • myśliwy
 • nauczyciel
 • rolnik
 • szpieg
 • tester broni

Życie codzienneEdytuj

640px-MfilmD13

Hangar broni w Dystrykcie Trzynastym.

Sposób funkcjonowania społeczeństwa jest ściśle kontrolowany, nie ma tam miejsca na jakikolwiek indywidualizm, bądź samodzielne myślenie. Jedynym celem jaki przyświeca mieszkańcom podziemi jest przetrwanie. Noszą więc jednakowe ubrania, mieszkają w jednakowych pokojach i co do sekundy trzymają się ścisłego harmonogramu. Stają się jednym organizmem, w którym każdy osobnik posiada funkcję na pierwszy rzut oka nieważną, ale konieczną w celu niezachwianego fukcjonowania reszty. Ludzie ci nie potrafią samodzielnie myśleć, co zostaje udowodnione podczas ataku na Kapitol, gdy nie mogą poradzić sobie z jedzeniem posiłku nie podzielonego według wieku, wagi i zapotrzebowania energetycznego każdego żołnierza.

Problemem Trzynastki są epidemie wybuchające co jakiś czas.

Wesela w dystrykcie to podpisanie aktu małżeństwa i przydzielenie wspólnej komory.

HistoriaEdytuj

D 13 holograph

Hologramowa pieczęć Trzynastki

W Kosogłosie okazuje się, że dystrykt nigdy nie został zniszczony w czasie Mrocznych Dni, ale przeniósł się pod ziemię. Trzynastka stała się w pełni niezależna od Kapitolu i odizolowana od reszty Panem. Dystrykt zaczął opracowywać i produkować nowe rodzaje broni. Kiedy Dwunastka zostaje zrównana z ziemią, Trzynastka proponuje ocalałym rebeliantom miejsce w swoim dystrykcie głównie dlatego, że potrzebują nowego materiału rozrodczego po epidemii. Opiekuje się też uciekinierami z innych dystryktów, którym udało się dotrzeć do granic dzielnicy. Dystrykt Trzynasty staje się centrum buntu przeciwko Kapitolowi, nawołując innych do Rebelii.  Po epidemii ospy na twarzach mieszkańców okręgu widać było ślady blizn po wysypce.

Po I Rebelii i rzekomego zniszczenia miasta, Kapitol stwierdził, że jego podstawowym przemysłem było wydobycie grafitu, nie wspominając o wytwarzaniu energii jądrowej i przerabianiu jej na broń. Mimo prób Kapitolu mających na celu ukrycie istnienia życia w Trzynastce, w niektórych dystryktach ludzie uważają, że jest to kłamstwo. Powodem jest film często pokazywany w telewizji ukazujący dymiące resztki dystryktu. Za każdym razem - choć nagrania teoretycznie nadawane są na żywo - pod sam koniec można zauważyć mignięcie skrzydła Kosogłosa. Zawsze w tej samej chwili i w tym samym miejscu. Dla wielu Trzynastka ma być rajem; ucieczką przed totalitaryzmem Panem.

Katniss po raz pierwszy bierze pod uwagę możliwość dalszej, podziemnej egzystencji dystryktu, podczas spotkania Twill i Bonnie - uciekinierek z Ósemki.

CiekawostkiEdytuj

 •  Dystrykt Trzynasty znajduje się w regionie północno-wschodnim. Jedynym poważnym złożem grafitu w Ameryce Północnej jest w pobliżu jeziora Hunon w Kanadzie.

GaleriaEdytuj

Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Dystrykt 13

 • Kto poda mi postaacie z tego dystryktu ?

  10 wiadomości
  • Alma Coin, Boogs, Jackson, Pollux, Castor, Leeg 1, Leeg 2, Plutarch Havensbee...
  • A jeżeli chodzi o Kapitol: Coriolanus Snow, Effie Trinket, Venia, Octavia, Flavius, Cinna Vaught, Tigris, Portia, wnuczka Snowa, Cae...
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.