FANDOM


Dozynki1
Dożynki
(ang. Reaping) − doroczna uroczystość organizowana w każdym z dystryktów kilka tygodni przed Głodowymi Igrzyskami, podczas której losuje się trybutów (czyli zazwyczaj po dwie osoby z każdego dystryktu) − chłopaka i dziewczynę w wieku od 12 do 18 lat. Kapitol nakazał traktować Dożynki jak święto, by dodatkowo upokorzyć ludzi. Sklepy zamykane były szybciej i na "święto" trzeba było ubierać się adekwatnie do Dożynek.

OpisEdytuj

Przed rozpoczęciem dożynek, dla potwierdzenia tożsamości, zbiera się podpisy dzieci. Następnie, według wieku, potencjalni trybuci ustawiali się w wyznaczonych grupach. Najstarsi ustawiali się bliżej sceny, za to najmłodsi najdalej. Rodziny dzieci miały miejsca wzdłuż sceny, a widzowie najczęściej oglądali uroczystość z wielkich ekranów ustawionych w pobliżu.

W każdym dystrykcie losowanych było dwóch trybutów, których nazwiska zapisane są na karteczkach, znajdujących się w kuli dożynkowej. Ilość karteczek z poszczególnymi nazwiskami zależy od wieku (im dziecko starsze, tym ma więcej karteczek) oraz od ilości pobranych astragali (za każdy pobrany dziecko jest obciążone jedną kartką z nazwiskiem więcej). Po wylosowaniu trybutów można zgłosić się na ochotnika, o ile też brało się udział w losowaniu. Chłopaka może zastąpić tylko chłopak, a dziewczynę tylko dziewczyna. Jest to powszechne w dystryktach zawodowych (Jedynce, Dwójce i Czwórce), gdzie udział w igrzyskach uważany jest za zaszczyt, oraz okazję do wzbogacenia się i zdobycia sławy. W biednych dystryktach robi się to tak rzadko, że cała procedura niemal poszła w zapomnienie. W Dystrykcie Dwunastym dożynki rozpoczynały się o godzinie 14:00.

Ćwierćwiecze PoskromieniaEdytuj

Wyjątek od zwyczajowego losowania na dożynkach stanowią Ćwierćwiecza Poskromienia: W I Rocznicę mieszkańcy dystryktów sami musieli głosować, kto ma zostać trybutem, w II. Ćwierćwiecze Poskromienia z każdego dystryktu losowano po czterech trybutów, a w III. Rocznicę Poskromienia trybutów wybrano spośród puli dotychczasowych zwycięzców.

GaleriaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.