Igrzyska Śmierci Wiki
Advertisement


Catotrybut pochodzący z Dystryktu Drugiego i przywódca sojuszu zawodowców podczas 74. Głodowych Igrzysk.

Biografia[]

74. Igrzyska Głodowe[]

Dożynki[]

Podczas dożynek poprzedzających 74. edycję Igrzysk Cato zgłosił się na ochotnika. Został opisany jako gigantyczny chłopak, który dobrowolnie rzuca się pędem na estradę w Drugim Dystrykcie, dobrze zapadając tym Katniss w pamięci. Podczas uroczystości została wylosowana lub zgłosiła się na ochotnika Clove, która została żeńską trybutką.

Parada Trybutów[]

Cato i Clove podczas Parady Trybutów.jpg

W czasie Parady Trybutów Cato wraz z Clove nosili na sobie złote zbroje i korony ze skrzydłami po obu stronach. Motyw został zaczerpnięty z rzymskich zbroi, a także ze specjalizacji Dwójki − produkcji uzbrojenia.

Tak jak większość osób, Cato i Clove uśmiechali się do widzów i machali do nich, aby zapewnić sobie sponsorów.

Trening[]

Jestem skupiona na obserwowaniu chłopaka z Drugiego Dystryktu. Właśnie udało mu się z odległości piętnastu metrów przebić oszczepem serce kukły.

—Katniss

Imagesa.jpg

Pierwszego dnia szkolenia Cato zjawił się na treningu przed dziesiątą rano. Słuchał Atali, kiedy ta odczytywała dostępne stanowiska oraz przedstawiała reguły szkolenia. Stał wtedy najbliżej kobiety − obok GlimmerClove, Marvela i dziewczyny z Dystryktu Czwartego, z którymi później zawarł sojusz.

Tak jak inni zawodowi trybuci, zacząć ćwiczenia od najtrudniejszych czynności, aby zaprezentować siłę przeciwnikom i tym samym sprawić, żeby się go przestraszyli. Kiedy Katniss rozmawiała z Peetą po nauce wiązania węzłów i kamuflażu, Cato ją rozpraszał trafiając z piętnastu metrów włócznią w manekina prosto w serce.

Caton kłócący się z Jasonem o kradzież noża.

Drugiego dnia treningu jest wściekły, kiedy okazuje się, że zabrano mu nóż. Będąc przekonanym, że zabrał mu go trybut imieniem Jason, prowokuję z nim bójkę, grożąc, że na arenie będzie jego pierwszym celem, dopóki nie rozdzielili ich Strażnicy Pokoju, ponieważ bójki przed igrzyskami były zabronione. W rzeczywistości nóż zabrała dziewczynka z JedenastkiRue.

Wywiad[]

Ogromny chłopak z Drugiego Dystryktu sprawia wrażenie bezlitosnej maszyny do zabijania.

—Katniss

Cato podczas wywiadu.

W filmie Cato ma na sobie srebrny garnitur. Na pytanie Caesara odpowiada, że jest wyszkolony, wredny, gotowy.

Początek igrzysk[]

Choć Cato nie jest wspomniany w książce podczas rzezi przy Rogu Obfitości, widać go w filmie. Pobiegł do Rogu, aby zebrać najpotrzebniejsze rzeczy. Po drodze zabił Jasona, któremu wcześniej zapowiedział śmierć, chłopaka z Dystryktu Dziesiątego i popchnął na skrzynię dziewczynę z Czwórki (którą następnie zabija w lesie, choć w książce mają sojusz). Pozbawił życia również chłopaka z Dystryktu Czwartego.

Pierwsza noc[]

No to ruszaj, kochasiu. Sam sprawdź.

—Cato do Peety, Igrzyska Śmierci

Podczas pierwszej nocy dźgnął mieczem dziewczynę z Dystryktu Ósmego, która rozpaliła ogień. Gdy nie usłyszeli wystrzału z armaty, Peeta powrócił by ją dobić. Podczas jego nieobecności zastanawiali się na głos, czy pozwolić mu żyć.

Osy gończe[]

Cato próbujący zestrzelić Katniss.

Po pożarze lasu wywołanego przez organizatorów, zawodowcy znaleźli Katniss i zagonili ją na drzewo. Cato spróbował wspiąć się do niej, ale spadł z powodu swojej wagi. Gdy postanowili przeczekać, Katniss spuściła na nich gniazdo os gończych. Uciekł do jeziora wraz z Clove, Marvelem i Peetą.

Kiedy Peeta wrócił i kazał Katniss uciekać, Cato wycinał sobie drogę przez krzaki i zdając sobie sprawę, co zrobił chłopak, rozwścieczony za zdradę zranił mu udo.

Wysadzenie żywności[]

Kiedy ją znajdziemy, zginie tak, jak sam zdecyduję. Nie życzę sobie, żeby ktoś się wtrącał.

—Cato o Katniss

Obozowisko zawodowców.

Zawodowcy zorientowali się o podstępie wrócili do obozowiska, gdzie zobaczyli wysadzone zapasy. Katniss zobaczyła Cato w przypływie furii: wyrywał sobie włosy z głowy, walił pięściami o ziemię, a na koniec skręcił kark chłopakowi z Trójki. Kiedy reszcie sojuszu udaje się go uspokoić, ponowie wrócili do lasu.

Uczta[]

Podczas uczty przy Rogu Obfitości Cato wyczekiwał na Clove w zaroślach. Kiedy ta umierała, Katniss uciekając, zorientowała się, że chłopak klękał przy niej i błagał, by go nie opuszczała. Gdy Thresh zabrał mu worek, ruszył za nim. Prawdopodobnie to on go zabił podczas burzy.

Można również przypuszczać, że w plecaku miał pancerz, dzięki którego odbijały się od niego strzały Katniss.

Śmierć[]

Cato duszący Peetę

W ostatnim dniu igrzysk Cato wybiegł zza drzew w kierunku Katniss i Peety bez żadnej broni. Strzała wypuszczona przez dziewczynę jedynie odbiła się od jego piersi, ponieważ chłopak miał na sobie pancerz od kostek aż po szyję. Ku zaskoczeniu trybutów z Dwunastki, Cato biegł jednak dalej nie próbując ich zabić. Wdrapał się na Róg Obfitości i leżał na jego szczycie, łapiąc oddech, podczas gdy zmiechy atakowały konstrukcję. Po tym, jak na platformę dostali się jego rywale, chwycił Peetę i dusił go, jednocześnie stojąc na krawędzi Rogu. Cato wiedział, że jeśli Katniss strzeliłaby mu w głowę, Mellark zwaliłby się razem z nim na ziemię. Dziewczyna wycelowała jednak w wierzch dłoni Cato, a ten popchnięty przez Peetę spadł w szpony zmiechów. Chłopak bronił się długo, wirując wokół Rogu. Kiedy zabrakło mu sił, zwierzęta zaciągnęły go do środka konstrukcji i rozszarpywały. Męki Cato trwały przez całą noc i chłopak sam poprosił Katniss o śmierć, a ta posłała strzałę w jego kierunku, aby skrócić jego cierpienia.

W Pierścieniu Ognia[]

Cato i Clove, trybuci z Dystryktu 2, którzy mogli wrócić do domu, jeżeli Peeta i ja byśmy nie wrócili.

—Katniss , W Pierścieniu Ognia

Z powodu stresu pourazowego, Katniss zaczęła mieć częste koszmary. Jeden z nich był właśnie o Cato, rozszarpywanym przez zmiechy.

Podczas Tournee w Dystrykcie Drugim widziała pogrążoną w żałobie rodzinę chłopaka.

Kosogłos[]

Katniss wspominała o Cato kilka razy w całej książce, m.in jak rozszarpywały go zmiechy.

Wygląd[]

Z obserwacji Katniss wynikało, że Cato był dobrze zbudowany i muskularny. Jego filmowa wersja ma krótkie, jasne włosy i niebieskie oczy.

Charakter[]

Cato był arogancki, samolubny i odporny na cierpienie innych. Po tym jak ze złości skręcił kark chłopakowi z Trójki, zdaje się być pozbawioną uczuć maszyną do zabijania. Dopiero jego zachowanie po śmierci Clove, dystryktowej partnerki dowodzi, że chłopak dysponował jakimikolwiek uczuciami.

Gdy Thresh podczas uczty przymierzał się do zabicia dziewczyny, ta pod wpływem paniki zaczęła wołać Cato. On od razu zareagował. Gdy dobiegł do Rogu Obfitości, było już za późno. Katniss, uciekając do swojej kryjówki, zobaczyła Cato klęczącego nad ciałem Clove i błagającego ją, by go nie opuszczała (ta scena nie była pokazana w filmie, prawdopodobnie przez różnicę wieku trybutów z Drugiego Dystryktu). W ekranizacji to właśnie Glimmer, nie Clove, patrzyła na Cato innym wzrokiem.

Ofiary[]

Ciekawostki[]

  • Jego szanse na wygraną wynosiły 3-1.
  • W filmie Cato ważył 83 kg.
  • W książce przeżył 18 dni.
  • W wyniku zmiany zasad on i Clove jako jedyni (obok Katniss i Peety) mogli zostać zwycięzcami jako para, z tego samego dystryktu.

Galeria[]

Advertisement