FANDOM


Arena − duży, otwarty i ogrodzony obszar, w którym odbywają się corocznie Głodowe Igrzyska. Areny są zaprojektowane przez organizatorów i co roku budowane są nowe. Ma ona określony teren − od gęstego lasu na otwartą łąke, po zamarznięte pustkowie do suchych pustyń. Wszystke mają Rogi Obfitości, które zawierają broń, jedzenie i resztę niezbędnych do przetrwania rzeczy. Areny posiadają pole siłowe, które odbijają wszystko, co w nie uderzy.

Areny zostawawały uznane za ważne zabytki historyczne i zostawały zachowane po zakończeniu igrzysk. Były również popularnym miejscem turystycznym dla wielu mieszkańców Kapitolu, którzy spędzali w nich wakacje, odwiedzali miejsca śmierci trybutów, a także brali udział w rekonstrukcjach niektórych walk czy całych igrzysk. Po zakończeniu II Rebelii, wszystkie areny zostały zniszczone, a na ich miejsce zostały umieszczone pomniki upamiętniające setki nastolatków i dorosłych zwycięzców do 75. Głodowych Igrzysk.

ScenerieEdytuj

50. Igrzyska GłodoweEdytuj

Na tych igrzyskach jest najpiękniejsza arena, ale za to najbardziej zabójcza. Złoty Róg Obfitości leży pośrodku łąki upstrzonej plamami kwiatów, na lazurowym niebie wiszą puszyste chmury, w przestworzach śpiewają ptaki. (...) Z jednej strony łąka jest ograniczona lasem, a z drugiej górą o zaśnieżonym szczycie.

—Katniss, W Pierścieniu Ognia

Wszystko podczas Ćwierćwiecza były śmiertelne. Trybuci musieli się zmierzyć z nieszkodliwie wyglądającymi wiewiórkami, które w rzeczywistości były mięsożerne; malownicza góra okazała się wulkanem; kwiaty zatruwały podczas wdychania ich woni; różowe ptaki z dziobem−szpikulcem przebijały gardło, jak w przypadku Maysilee Donner; jedynym źródłem nietoksycznej wody była deszczówka, i ta zabrana spod Rogu.

69. Igrzyska GłodoweEdytuj

Zwycięzca tych igrzysk nie jest znany, ale Atala twierdzi, że arena była palącą pustynią.

70. Igrzyska GłodoweEdytuj

Arena 70. edycji igrzysk zawierała tamę, która została uszkodzona przez trzęsienie ziemi. Została zalana, ponieważ organizatorzy stwierdzili, że igrzyska były już nudne. Większość zawodników utonęła, ale Annie Cresta przeżyła i została triumfatorką. Jej partner umarł przed nią, co było powodem jej niestabilności psychicznej.

73. Igrzyska GłodoweEdytuj

73thHG

Arena jest pokazana w filmie Igrzyska Śmierci − to głównie ruiny miasta po katakliźmie. Triumfatorem został chłopak, który wygrał rozbijając cegłą czaszkę innego trybuta.

74. Igrzyska GłodoweEdytuj

Stoimy na otwartej równinie, pokrytej ubitą ziemią. Za plecami trybutów, którzy znajdują się naprzeciwko mnie widzę pustą przestrzeń. To oznacza, że jest tam stromizna, może nawet przepaść. Z prawej strony rozpościera się jezioro. Po lewej i z tyłu widzę rzadki las sosnowy.

—Katniss, Igrzyska Śmierci

Na arenie znajdowały się osy gończe, kosogłosy i zmieszańce−wilki, prócz naturalnych zwierząt takich jak króliki, wiewórki, sarny i różnych rodzajów ptaków wodnych. Strumień odparował w ciągu dnia, jak Katniss później opisuje płaską przestrzeń suchego błota. Organizatorzy zmieniali temperaturę na arenie tak, aby w ciągu dnia było gorąco, a chłodno w nocy.

W filmie arena była w większości lasem, z wyższymi obszarami górskimi na południu i równinami na zachodzie. Jedna duża rzeka biegła przez wschód areny, lądując w dużym jeziorze przy Rogu.

75. Igrzyska GłodoweEdytuj

Widzę niebieską wodę, różowe niebo i rozpalone do białości słońce, które praży niemiłosiernie. W porządku, mniej więcej czterdzieści metrów stąd jest lśniący złotem Róg Obfitości. Na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby znajdował się na okrągłej wysepce, lecz po uważniejszych oględzinach dostrzegam wąskie paski lądu, oddalające się promieniście od wyspy niczym szprychy koła rowerowego. Wydaje mi się, że jest ich od dziesięciu do dwunastu, rozmieszczonych w różnych odległościach od siebie. Pomiędzy szprychami jest woda i dwójka trybutów. (...) Za wodą, ze wszystkich stron otacza na wąska plaża, a za nią widnieje gęsta roślinność.

—Katniss, W Pierścieniu Ognia

Catching-Fire-Arena2

Arena 75. Igrzysk była podzielona na segmenty, jak w zegarze − o określonej godzinie w jednym z nich uruchamiało się określone niebezpieczeństwa, takie jak: trująca mgła, deszcz krwi, mięsożerne małpy, głoskułki powtarzające krzyki ukochanych osób, nieznanego gatunku owady emitujące głośne odgłosy, a które nie zostały wymienione.

Arenę od wewnątrz otaczało pole siłowe, które zapobiegało ucieczce trybutów. Kiedy Katniss wystrzeliła strzałę, przeciążyła je, co doprowadziło do jej zniszczenia.

Inne arenyEdytuj

 • Tundra − Katniss powiedziała, że te igrzyska były nudne dla Kapitolu, ponieważ większość trybutów zamarzła na śmierć. Wspomniała również, że w pierwszym dniu zmarło 17−stu zawodników.
 • W pewnym roku jeden z trybutów, Titus, mężczyzna z Szóstki stał się dziki i uciekł się do kanibalizmu. To zniesmaczyło Kapitolińczyków, dlatego zabiła go lawina (arena była więc najprawdopodobniej w scenerii górskiej). Katniss powiedziała, że myślała, że to zrobili, ponieważ kanibalizm w igrzyskach nie jest dobrze przyjmowany przez Kapitol.
 • Zarośnięty teren − Katniss stwierdziła, że większość trybutów zmarło od ukąszenia jadowitych węży czy oszalało z pragnienia.

CiekawostkiEdytuj

 • Katniss wspominała, że większość aren ma drzewa, ponieważ jałowe krajobrazy są nudne i igrzyska mogą się rozwiązać zbyt szybko.

Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Arena

 • Jak kojfnęło wielu trybutów

  32 wiadomości
  • Ósmy trybut umiał uruchomić miny spod RO ale zapomniał gdzie je zakopał i przez przypadek wpadł na jedną z nich
  • Dziewiąty trybut chciał ściąć drzewo, ale został przez nie przytrzaśnięty. Na drzewie były osy gończe i one zaczęły atakować trybu...
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.