Igrzyska Śmierci Wiki
Advertisement

Ćwierćwiecze Poskromienia — wydarzenie przypadające co 25 lat Igrzysk. Polega na nowych zasadach, i, nierzadko, innej liczbie trybutów.

25. Głodowe Igrzyska[]

Pierwsze Ćwierćwiecze polegało na głosowaniu mieszkańców Dystryktów na trybuta. Zwycięzca nie jest znany.

50. Głodowe Igrzyska[]

Dla uczczenia drugiego dwudziestopięciolecia Poskromienia, liczba trybutów w turnieju zostanie podwojona.

II Ćwierćwiecze Poskromienia miało takie same zasady jak normalne Głodowe Igrzyska, tyle że liczba trybutów została podwojona.

W tych igrzyskach udział bierze Haymitch oraz Maysilee (pozostałej dwójki nie poznajemy). Na tych Igrzyskach jest najpiękniejsza arena, ale za to najbardziej zabójcza. Złoty Róg Obfitości leży pośrodku łąki upstrzonej plamami kwiatów, na lazurowym niebie wiszą puszyste chmury, w przestworzach śpiewają ptaki. Niektórzy zawodnicy pociągają nosami, więc nietrudno domyślić się, że ich nozdrza wypełnia fantastyczna woń. Z jednej strony łąka jest ograniczona lasem, a z drugiej górą o zaśnieżonym szczycie. Piękno areny rozprasza wielu trybutów, więc gdy rozbrzmiewa gong wyglądają jakby usiłowali przebudzić się ze snu. Pierwszego dnia ginie osiemnaście trybutów. Staje się jasne, że wszystko w tym raju jest śmiertelnie trujące. Ludzie umierają po zjedzeniu owoców, wypiciu wody, powąchaniu kwiatka. Po rozpoczęciu Igrzysk formuje się dziesięcio osobowa grupka zawodowców, którzy szczęśliwie szukają swoich nowych ofiar. Tymczasem Haymitch ma kłopoty w lesie, gdzie złociste wiewiórki okazują się drapieżnikami, użądlenia motyli wywołują ból, a nawet śmierć. Mimo przeciwności, Haymitch podąża dalej i jak najdalej od ośnieżonej góry. Maysilee Donner okazuje się bardzo pomysłowa jak na dziewczynę, która opuszcza Róg Obfitości z małym plecakiem; znajduje w nim rurkę ze strzałkami, które zanurza w trujących substancjach i dzięki temu łatwo pozbywa się atakujących ją trybutów. Po upływie zaledwie czterech dni góra zamienia się w wulkan, pluje płynnym ogniem, co jest bardzo niebezpieczne. Zostaje tylko trzynastu zawodników, w tym Haymitch i Maysilee. Dziewczyna ratuje Haymichowi życie i postanawiają zawrzeć sojusz, czyli jeden z takich paktów, które trzeba zerwać jeżeli ma się zamiar wrócić do domu. Chłopak planuje dojść na skraj areny, po dojściu tam z inicjatywy dziewczyny rozwiązują sojusz. Haymich, kopiąc kamienie odkrywa, że na dnie urwiska znajduje się pole siłowe, odbijające wszystko, co tam wpadnie. Maysilee umiera chwile później, zaatakowana przez stado cukierkowo różowych ptaszków, które przeszywają jej szyje. W pewnej chwili zostaje tylko Haymitch i dziewczyna z Pierwszego Dystryktu. Ostateczne starcie jest wyjątkowo krwawe, w pewnej chwili trybut z 12-stki traci broń i ucieka przez las, przeciwniczka goni go z siekierą. Na brzegu urwiska rzuca ją w głowę Haymicha, lecz nie trafia. Ma nadzieję, że Abernathy, który już zaczyna wić się w agonii, umrze pierwszy, lecz siekiera odbija się od pola siłowego na dnie urwiska, i wraca, wbijając się w głowę trybutki z Jedynki. Huczy armatni wystrzał, zabierają zwłoki, a fanfary ogłaszają zwycięstwo Haymitcha.

—Katniss, W Pierścieniu Ognia

75. Głodowe Igrzyska[]

Arena of 75th Hunger Games.jpg

Trzecie Ćwierćwiecze Poskromienia również polega na tych samych zasadach, co normalne Głodowe Igrzyska, wyjątkiem są uczestnicy. Komentatorzy nazywają je najlepszymi Głodowymi Igrzyskami w historii.


W siedemdziesiątą piątą rocznicę, dla przypomnienia buntownikom, że nawet najsilniejsi z nich nie mogą pokonać potęgi Kapitolu, trybuci obojga płci zostaną wylosowani z puli dotychczasowych zwycięzców w dystryktach.

—W Pierścieniu Ognia

Do 75 Igrzysk głodowych uhonorowano 75 zwycięzców (podczas 74 - dwóch), z czego 59 wciąż żyło. W większości przyjeżdżali co roku do Kapitolu i byli ze sobą zaprzyjaźnieni.

  • W Dystrykcie Pierwszym zostaje wylosowane rodzeństwo Gloss i Cashmere, triumfatorzy w dwóch następujących po sobie Igrzyskach.
  • W Dystrykcie Drugim − Enobaria, znana głownie z przepiłowanych na kły zębów i Brutus, który zgłasza sie sam na ochotnika.
  • W Dystrykcie Trzecim − Wiress, zwana Pokręt i Beetee Latier (pseudonim Wolt), oboje drobni i inteligentni.
  • W Dystrykcie Szóstym − nieznani z imion morfaliniści, lubiący malować.
  • Dystrykcie Ósmym − Cecelia, matka 3 dzieci i Woof, staruszek o uszkodzonym słuchu.
  • W Dystrykcie Jedenastym − Chaff, przyjaciel Haymicha i Seeder, silna kobieta koło 60.

Nie wiemy nic o trybutach z Piątki, Dziewiątki i Dziesiątki.

Arena jest niewielka, okrągła, porośnięta dżunglą, z okrągłym jeziorem na środku i wyspą, na której znajduje się Róg Obfitości, napełniony jedynie bronią. Zbudowana na zasadzie zegara, co godzinę włączają się inne pułapki w kolejnych segmentach.

Advertisement